Çayağzı

Balıkesir

Çayağzı’nda yıllar önce Rumlar ve yerli Manavlar birlikte yaşarlarmış. Şimdi Yalnız Selanik’ten gelen göçmenler yaşıyor. Son derece çalışkan olan köylüler toprağı an gibi işliyorlar. Boş bir kanş yer görmek hemen hemen imkansız.


En meşhur ürün balığın tabak arkadaşı kırmızı soğan. Köylüler Türkiye’de en iyi kırmızı soğanın Kapıdağ yarımadasında yetiştiğini söylüyorlar.
Bir döneme tanıklık eden eski evlerin çoğu yıpranmış ama tipik mimari özellikleri görülüyor. Yüksek tepelerden ve sokak aralarından bakınca çok güzel bir tablo görüyorsunuz. Çevrenin koylan hâlâ Rumca adlan ile anılıyorlar: Draça, Büyük ve Küçük Kakıskala, Burkiki ve başkalan. Güney sahillerimizi aratmayacak güzellikte koylar sıralanıyor.


Kapıdağ yarımadasındaki 18 köy arasında örnek köy sayılan Çayağzı’nda balıkçılık, zeytincilik ve ipekböceği yetiştiriciliği de yapılıyor. Dut ve kiraz zamanı ayn bir tad, soğanların dizilmesi ayn bir seyir keyfi veriyor. Yeşil ve mavinin el değmemiş doğası ve sıcakkanlı insanlan arasında sahildeki kahve ve restoranlarda oturmanın keyfi de bir başka. Kakıskala koylarıda denize dik inen sünger kayalan ilginizi çekecektir.


Sünger görünüş, kalkerli tabakaların şiddetli rüzgarın anaforuna karışan kumların kayalarda minicik delikler oluşturmasıyla ortaya çıkıyor.
Balığı lokantalarda değil de kendi yaktığınız mangalda pişirmek isterseniz önceden balıkçılara sipariş vermeniz gerekiyor. Denizin dalgasız zamanlarında kayalıklarda pavurya yakalanabilir ve müthiş bir lezzet tadılabilir. Balıkçı lokantalarına oturursanız çoban salatasını unutmayın. Sarımsak, bol maydonoz ve has zeytinyağı ile incecik doğranmış çoban salata rakı ile iyi gidiyor. ler Bursa üzerinden Bandırma’ya gelmeden Erdek yoluna dönecekler. Bağfaş fabrikasını geçince Tatlısu ayrımı takip edilecek, Dalyan mevkisini geçtikten sonra yol kenarındaki otobüs durağı yanından Çayağzı yönüne girilecek.


Yorumlar


Bilgi! Bu yer hakkında henüz görüş belirtilmemiş. İlk yorumu siz yapmak istermisiniz ?