Saitabat Şelalesi

Bursa

Güzel, yeşil bir kanyonda yürüyüş, şelaleden uçuşan damlacıklarla serinlerken alabalık ve rafa. Buranın suyuyla rakının lezzeti de bir başka oluyor doğrusu. Cumalıkızık gezisinin ardından yeşillikler içinde bir dere başında piknik yapmak isterseniz eğer, Saitabat Şelalesi’ne doğru yolu devam edin.

Ankara yolunun 14. km’sinden ayrılarak çıkılıyor Saitabat’a. Yeşil Bursa diye tanınan Bursa’nın içi artık biraz yeşilliği tartışılır hale geldiyse de çevresi gerçekten yeşil.

Saitabat yolu üzerinde güzel alabalık lokantaları var. Hepsinin balığı tazedir. Yolun sonunda karşınıza şelale çıkacak. Burada çok güvercin bulunduğundan köydeki adı "Güvercinlik”. İki kaya bloğunun arasından düşen şelale ve oluşturduğu gölcük ile kanyonun aşağılan çok güzel. Şelalenin çevresinde oturup piknik yapmak isterseniz bu iş biraz zor. Çünkü şelale çevresi etmangalcılar tarafından parsellenmiş durumda. Bunlarda oturmak istemeyenler suyu izleyip biraz daha aşağılara inmeliler. Köy şelalenin biraz ilerisinde. Çevrenin doğası, havası harika.

Eh bu kadar güzel yerin çok bakir kalabileceğini düşünmüyorsunuzdur herhalde. Çevrede villalar yapılmış. İsteyen köyün kocamış evleri ile yeni villalarım hoş bir kontras olarak görebilir. Saitabat Şelalesi çevresi ile kanyon doğa yürüyüşü için de güzel bir parkur, Uludağ’da yürüyüşe başlayanlar buraya iniyorlar. Biraz daha zor bir parkur arayanlar ise tersini yapmalı, buradan başlayıp Uludağ’a önceki sayfalarda (Uludağ) anlattığımız göllere doğru yürümelidirler.

Yol boyunca irili ufaklı birçok şelale ile karşılaşacaksınız. Yanıbaşınızdan bir keklik pırrr diye havalanı verecek. Ve doğanın başka armağanları da olacak! Çileği ve fasulyesi ile ünlü köyde kar ve kaynak sularıyla beslenen derelerde eskiden çok alabalık tutulurmuş, şimdi eskisi kadar bol değil. Ama yolda üretim çiftlikleri var.

İsterseniz eve götürmek üzere satın alabilirsiniz.

Kır lokantaları da var. Yazın, pazar günleri çok kalabalık oluyor. Park etmek için köye çıkın.


Yorumlar


Bilgi! Bu yer hakkında henüz görüş belirtilmemiş. İlk yorumu siz yapmak istermisiniz ?